ÉAOP programleírás

ÉAOP – ÉSZAK-ALFÖLDI OPERATÍV PROGRAM

Az Észak-alföldi operatív program (továbbiakban: ÉAOP) a hat magyar konvergencia-régió egyikeként, elsősorban az Új Magyarország Fejlesztési Terv 5., Területfejlesztés prioritásának megvalósítását támogatja. A régió 2007-2013-as időszakra szóló fejlesztési szükségleteit ugyanakkor a régió programja és az ágazati operatív programok együttesen képesek kielégíteni.

Az operatív program az Európai Unió újrafogalmazott lisszaboni stratégiáját strukturális célokká transzformáló Integrált Irányelvek mikro- és makrogazdasági célkitűzéseit mind, és a foglalkoztatási célok nagy részét (foglalkoztatási eszközök fejlesztése, befogadó piac biztosítása, piaci megfelelés, az oktatás-képzés piaci igényeknek való megfeleltetése) támogatja. A régió fejlesztési céljai összhangban állnak a Sikeres Magyarország megteremtését célul kitűző Országos Fejlesztéspolitikai Koncepció, valamint a kiegyensúlyozott területi fejlődést megcélzó Országos Területfejlesztési Koncepció stratégiai céljaival. Az ÚMFT-ben nevesített horizontális célok közvetlenül vagy közvetve, mind megjelennek az operatív program struktúrájában.

A program beépíti a környezeti, társadalmi és gazdasági fenntarthatóság és a kohézió elvét stratégiájába, s azok elérését közvetlenül is szolgálja. Figyelembe véve a helyzetelemzésben feltárt problémákat, területi különbségeket és sajátosságokat, valamint a fent említett dokumentumokban foglalt területfejlesztési célokat és prioritásokat, az ÉAOP hosszú távú átfogó célja:

Az Észak-alföldi régió természeti és társadalmi értékeire, településhálózati sajátosságaira építve, a regionális versenyképesség erősítése, valamint a régión belüli területi különbségek csökkentése.

A 2007-2013 közötti programozási időszakban reális célként a fejlettségi differenciák növekedésének megállítása fogalmazható meg. Ennek megfelelően, jelen program stratégiai célkitűzése az Észak-alföldi régió leszakadásának megállítása, azaz a régiónak az országos növekedési pályán való tartása, annak érdekében, hogy a későbbiekben elindulhasson egy felzárkózási folyamat.

A stratégiai cél elérése érdekében öt specifikus cél került meghatározásra:

  • A régió kis- és középvállalkozói szektorának megerősítése
  • A turizmus jövedelemtermelő képességének javítása
  • A lakosság mobilitásának javítása
  • A régió humán erőforrásának fejlesztése
  • Az épített és természeti környezet állapotának javítása

Az operatív programok beavatkozásainak hatékonyságát növelik, az egymást erősítő
fejlesztések integrált megvalósítását elősegítik a zászlóshajó programok, így például:

  • A Hét versenyképességi pólus,
  • A XXI. század iskolája,
  • A „Nem mondunk le senkiről!” (Leszakadó térségek felzárkóztatása),
  • A Gyermekesély, és
  • Az Akadálymentes Magyarország zászlóshajó program.

Fejlesztések

Az ÉAOP stratégiája és az egyes területek közötti forrásmegosztás az EU előírásainak megfelelően lebonyolított partnerségi egyeztetések eredményeképpen került véglegesítésre.

Prioritási tengelyek:

1. Regionális gazdaságfejlesztés

1.1. Regionális üzleti környezet infrastrukturális fejlesztése
1.2. Regionális és interregionális együttműködések elősegítése
1.3. Információs és innovációs szolgáltatások fejlesztése

2. Turisztikai célú fejlesztés

2.1. Turisztikai termék- és attrakciófejlesztés
2.2. Kereskedelmi szálláshelyek fejlesztése
2.3. Desztináció-menedzsment fejlesztés

3. Közlekedési feltételek javítása

3.1. Közúti közlekedési infrastruktúra fejlesztése
3.2. Közösségi közlekedési rendszerek fejlesztése

4. Humán infrastruktúra fejlesztése

4.1. Humán közszolgáltatások infrastruktúrájának fejlesztése
4.2. Közszolgáltatásokhoz való hozzáférés javítása

5. Térségfejlesztés

Városfejlesztés
Térségi és települési természet- és környezetvédelmi fejlesztések
A régiós civil és egyházi szervezetek társadalmi szerepvállalásának növelése, együttműködéseinek megerősítése

6. Technikai segítségnyújtás

Partnerség

A program elkészítése folyamán széles körű egyeztetésen esett át, mely kétirányú volt. Jelentette egyrészt a régión belüli konzultációkat, másrészt az egyes minisztériumokkal a ROP és az ágazati operatív programok tartalmi elemeire vonatkozóan megtett egyeztetéseket. A program hozzájárul a debreceni fejlesztési pólus program sikeres megvalósításához. A partnerségi folyamat lezárását követően a beérkezett észrevételeket a tervezők folyamatosan figyelembe vették és beépítették.

Az ÉAOP teljes szövegét letöltheti PDF formátumban. A csatolt dokumentum a kormány által 2007. július 05-én elfogadott verzió:

Forrás: ÉAOP / ÚMFT / NFÜ: nfü.hu