GOP programleírás

GOP - Gazdaságfejlesztési Operatív Program

GOP pályázatok és hírek ezen a linken >>

A Gazdaságfejlesztési Operatív Program fő célja a magyar gazdaság tartós növekedésének elősegítése, a produktív szektor versenyképességének és a tartós növekedési tényezőknek az erősítése révén.

A magyar gazdaság tartós növekedésének megalapozása érdekében a program az alábbi négy specifikus célt jelölte ki:

A kutatás-fejlesztési és innovációs kapacitás, aktivitás, illetve együttműködés növelése a K+F eredmények jobb hasznosítása, ezzel a tudásalapú gazdaság fejlesztése érdekében;
A vállalati kapacitások komplex fejlesztése, hogy a növekedési potenciállal rendelkező magyar vállalkozások sikerrel szerepelhessenek a nemzetközi versenyben, illetve a hazai kkv-szektor csökkenthesse a termelékenység és jövedelemtermelő képesség terén megfigyelhető lemaradását a nagyvállalatokkal, illetve a külföldi versenytársakkal szemben;
Az üzleti környezet fejlesztése a növekedési tényezők kedvező alakulásának elősegítése érdekében;
A kkv-k finanszírozási forrásokhoz való hozzáférésének elősegítése az mkv-szektor növekedési potenciáljának fokozása érdekében.

A GOP teljes szövegét letöltheti PDF formátumban.

A csatolt dokumentum a magyar kormány által elfogadott 2007. július 02-i verzió.

A GOP az Európai Unió újrafogalmazott lisszaboni stratégiájában megfogalmazott (Integrált Iránymutatások) tíz mikrogazdasági célkitűzés közül hármat (kutatás-fejlesztés, innováció, kis- és középvállalkozások) közvetlenül, négy másikat (információs társadalom, termelési bázis, fenntartható erőforrás-használat és üzleti környezet) és egy foglalkoztatási iránymutatást (humántőke-befektetés) közvetve támogat.

Fejlesztési prioritások

• K+F és innováció a versenyképességért
• A vállalkozások (kiemelten a kkv-k) komplex fejlesztése
• A modern üzleti környezet erősítése
• JEREMIE-típusú pénzügyi eszközök
• Technikai segítségnyújtás

Az Európai Regionális Fejlesztési Alapból (ERFA) és a hazai költségvetési forrásokból támogatott program nem terjed ki a Közép-magyarországi régió (KMOP) területére.

A GOP beavatkozásainak hatékonyságát, az egymást erősítő fejlesztések integrált megvalósítását zászlóshajó projektként segítik például a versenyképességi pólusok, vagy a leszakadó térségek felzárkóztatását segítő programok.

Gazdaságfejlesztési hatás

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében a gazdaságfejlesztés területén a strukturális alapokat kiegészítő nemzeti társfinanszírozással együtt mintegy 1100-1500 milliárd forint támogatást lehet felhasználni. Ez az összeg a Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) keretében rendelkezésre álló, a KMOP gazdaságfejlesztési területén rendelkezésre álló, valamint az egyes konvergencia régiók operatív programjaiban a gazdaságfejlesztési területre kijelölt forrásaiból adódik.

A vissza nem térítendő támogatások – az operatív programok keretében meghirdetett egyes pályázati konstrukciók támogatási intenzitását figyelembe véve, a magánforrásokkal együtt – mintegy 2000-2500 milliárd forint beruházás megvalósulásához járulnak hozzá. A pénzügyi programok (garancia, hitel, tőke) összesen 2200 milliárd forint külső forrást, a vállalkozások saját forrásaival együtt várhatóan mintegy 3800 milliárd forint összegű forrást mozgatnak meg fejlesztési célra.

Ennek értelmében megállapítható, hogy az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében a GOP, valamint az abban kijelölt fejlesztési irányvonalakat kiegészítő KMOP és a regionális operatív programok gazdaságfejlesztési forrásai a magánforrásokkal együtt 2007-2013 között mintegy 5800-6300 milliárd forint fejlesztés megvalósulásához járulnak hozzá.

A Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) hat konvergencia régióra kiterjedő ágazati operatív programja, a programok közül a legközvetlenebbül járul az ÚMFT-ben meghatározott növekedési cél teljesítéséhez.

A GOP a középtávú gazdasági fejlesztéspolitika jövőképének elérését, a magyar gazdaság fejlett, tudásalapú gazdasággá válását szolgálja. Ehhez szükséges az információs társadalom megteremtése, valamint hogy a gazdaság dinamikus növekedése biztosítsa a jövedelmek és az életszínvonal emelkedését a jelenleginél lényegesen több és jobb munkahely mellett. A tudásalapú gazdaság megvalósításához, a vállalkozások nemzetközi versenyben való helytállásához, a társadalmi, gazdasági és területi kohézió erősítéséhez, a gazdasági és társadalmi változásokhoz való alkalmazkodóképesség növeléséhez, valamint a jövő generációi számára szükséges erőforrások rendelkezésre állásához erősíteni kell a magyar gazdaság globális gazdaságba és az egységes piacba való további integrációját.

Forrás: GOP / ÚMFT / NFÜ: nfu.hu