TIOP programleírás

TIOP – TÁRSADALMI INFRASTRUKTÚRA OPERATÍV PROGRAM

A Társadalmi infrastruktúra operatív program (TIOP) – összhangban Magyarország nemzeti stratégiai referenciakeretének, azaz az Új Magyarország Fejlesztési Tervnek (ÚMFT) a céljaival, valamint a vonatkozó uniós jogszabályokkal – a humán közszolgáltatások fizikai infrastrukturális feltételeinek fejlesztésével kíván hozzájárulni a tartós növekedéshez és a foglalkoztatás bővítéséhez. Ennek megfelelően magába foglalja:

  • az oktatás-képzés,
  • az egészségügyi ellátások,
  • a munkaerő-piaci és szociális szolgáltatások infrastruktúrájának fejlesztését.

Az OP törekvése, hogy megteremtse a Társadalmi megújulás OP (TÁMOP) beavatkozásainak sikeres végrehajtásához, valamint a fenti ágazatok intézményrendszerének átfogó reformjához szükséges fizikai infrastrukturális előfeltételeket, így biztosítva egyenlő hozzáférést a minőségi szolgáltatásokhoz.

CÉLOK ÉS STRATÉGIA

Az OP átfogó célja – kapcsolódva az TÁMOP célrendszeréhez – az aktivitás növelése. E cél eléréséhez nélkülözhetetlen a megfelelő minőségi humánerőforrás megléte. Ennek előfeltétele egyrészt, hogy az ország bármelyik részén, bármilyen településen élők egyenlő eséllyel jussanak hozzá a megfelelő minőségű humán közszolgáltatásokhoz, másrészt, hogy a fenti közszolgáltatásokat nyújtó intézményrendszerek – szükséges átalakításuk után – hatékonyan és hosszú távon is fenntartható módon tudjanak működni.

Ennek megfelelőn az átfogó cél elérése érdekében a TIOP az alábbi két specifikus célt fogalmazza meg:

  • a humán infrastruktúra területi egyenlőtlenségeinek mérséklése, a hozzáférés javítása
  • a humán közszolgáltatások hatékonyságának növelése, átfogó reformjuk elősegítése

A TIOP prioritási tengelyei az Európai Unió lisszaboni stratégiájának foglalkoztatási céljai közül többet közvetlenül támogatnak, több beavatkozása az ÚMFT horizontális politikáiként megfogalmazott szempontok érvényesülését célzottan is segíti. Így jelentősen hozzájárul a társadalmi kohézió és az esélyegyenlőség javulásához a munkaerő-piaci részvételt és társadalmi befogadást támogató infrastruktúra fejlesztésére irányuló prioritási tengely és minden olyan egyéb oktatási és egészségügyi beavatkozás, amely az elmaradott térségekben vagy hátrányos helyzetű csoportoknak nyújtott szolgáltatások fejlesztését és a hozzáférés javítását célozza. A fizikai beruházások minden esetben figyelembe veszik a környezeti, valamint a pénzügyi fenntarthatóság követelményeit.

BEAVATKOZÁSOK

Az operatív program a stratégiában kitűzött célokat az alábbi prioritási tengelyekbe foglalt beavatkozásokon keresztül éri el:

1. Az oktatási infrastruktúra fejlesztése

  • Az iskolarendszerű oktatás informatikai fejlesztése – az „Intelligens iskola”
  • Az oktatási és a kulturális intézmények együttműködését támogató infrastruktúra fejlesztése
  • A szolgáltató és kutatási infrastruktúra fejlesztése a felsőoktatásban

2. Az egészségügyi infrastruktúra fejlesztése

  • A járóbeteg-szakellátó hálózatok fejlesztése
  • A fekvőbeteg-szakellátás intézményrendszerének felkészítése a struktúraváltásra
  • Információtechnológiai fejlesztések az egészségügyben

3. A munkaerő-piaci részvételt és a társadalmi befogadást támogató infrastruktúra fejlesztése

  • A munkaerő-piaci részvételt támogató szolgáltatások infrastruktúrájának fejlesztése
  • A társadalmi befogadást támogató infrastruktúra fejlesztése

4. A Társadalmi infrastruktúra operatív program lebonyolításának finanszírozása (technikai segítségnyújtás)

Az OP az Európai Regionális Fejlesztési Alapból és hazai költségvetési forrásokból valósul meg. A fejlesztések a „konvergencia” célkitűzés alá tartozó hat NUTS II szintű régió területére terjednek ki. A TIOP beavatkozásainak hatékonyságát javítja a különböző operatív programok egymást erősítő fejlesztéseinek összehangolt megvalósítása, amelyek integráltan, ún. zászlóshajó projektek keretében kerülnek megtervezésre. A TIOP-hoz kapcsolódóan ilyen projektek például:

  • „A 21. század iskolája”
  • „Meggyógyítjuk az egészségügyet”
  • „A tudás – esély”
  • „Rugalmas képzés”
  • „Nem mondunk le senkiről” – Esély a leghátrányosabb kistelepüléseken élőknek
  • „Akadálymentes Magyarország”
  • „Versenyképességi pólusok”

EX-ANTE ÉS SKV ÉRTÉKELÉS, PARTNERSÉGI EGYEZTETÉS

Az EU előírásainak megfelelően az operatív program ex-ante értékelésnek és stratégiai környezeti vizsgálatnak lett alávetve. A közbeszerzési eljárás útján kiválasztott független értékelők releváns észrevételei folyamatosan beépültek a dokumentumba a tervezési folyamat során. A TIOP korábbi munkaváltozatát elsőként a legfontosabb szakmai és érdekképviseleti szervezetek vitatták meg 2006 márciusában, ezt követően a továbbfejlesztett verzió a szakmai és civil partnerek széles körének bevonásával újabb egyeztetésen esett át októberben. A kiemelt partnerek szóban is kifejthették véleményüket a tervezettel kapcsolatban ún. makrofórumok keretében. Az egyeztetések eredményei a dokumentumba beépültek.

A TIOP teljes szövegét letöltheti PDF formátumban. A csatolt dokumentum a kormány által 2007. július 02-án elfogadott verzió:

Forrás: TIOP / ÚMFT / NFÜ: nfu.hu